Projekt
Rozvoj úspešnosti vo vzdelávaní a vzdelávacích výsledkoch žiakov so ŠVVP a zo SZP v Základnej škole s VJM v Bretke
Kód projektu: 312011I876
Typ projektu: národný projekt
Doba realizácie: od januára 2018 do decembra 2020
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Činnosť pedagogického asistenta v ZŠ Bretka
Projekt sa realizuje 36 mesiacov v Základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským – Alapiskola v obci Bretka.
Hlavnou aktivitou projektu je činnosť pedagogického asistenta v základnej škole v obci Bretka. Jeho úlohou budú jednotlivé aktivity zamerané na vyrovnávanie znevýhodnenia žiakov a zabezpečeniu rovnosti príležitostí vo výchovno-vzdelávacom procese, tvorbu, inováciu, realizáciu vzdelávacích programov zameraných na podporu inkluzívneho vzdelávania, aktivity zamerané na vytváranie vhodných podmienok pre spoločné vzdelávanie žiakov so ŠVVP a zo SZP s ostatnými žiakmi, s ohľadom na žiakov pochádzajúcich z MRK. Zároveň bude rozvíjať spoluprácu s rodičmi a komunitou. Svojou prácou sa bude snažiť o zlepšenie školskej úspešnosti žiakov vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Jednotlivé činnosti vykonávané pedagogickým asistentom na základnej škole v obci Bretka budú prebiehať:
- vo výchovno-vzdelávacom procese (bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy, uľahčovanie adaptácie dieťaťa zo sociálne znevýhodneného prostredia na nové učebné prostredie a pomáhanie pri prekonávaní počiatočných jazykových, kultúrnych a sociálnych bariér, vykonávanie dozoru počas prestávok, sprevádzanie žiakov mimo triedy, pomáhanie pri príprave učebných pomôcok),
- v práci so žiakmi vo voľnočasových aktivitách (priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít s využitím individuálnych, skupinových alebo hromadných foriem výchovy, návšteva historických a kultúrnych pamiatok, zabezpečovanie účasti na spoločenských aktivitách na úrovni obce a regiónu, organizovanie spoločenských podujatí s rodičmi, spolupráca so školskými zariadeniami zabezpečujúcich výchovu a vzdelávanie v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin),
- v spolupráci s rodinou (návšteva rodiny, organizovanie stretnutí a spolupráca s rodičmi tak, aby sa cítili súčasťou procesu vzdelávania, spoznávanie rodinného prostredia, sociálnych pomerov, záujmov rodičov a dieťaťa).